42nd ANNUAL VANDALIA HOLIDAY TOURNAMENT
DECEMBER 26, 27, 28, 30, 2013

POOL A

#1 Flora 4-1
#4 Pana 3-2
#5 Maroa-Forsyth 1-4
#8 St. Elmo-Brownstown 2-3
#10 South Central 0-5

POOL B

#2 Altamont 4-1
#3 St. Anthony 5-0
#6 Vandalia 2-3
#7 Greenville 3-2
#9 Shelbyville 1-4

(Download Adobe Reader to see stats in PDF format)

Schedule and Results

Thursday

Friday

Saturday

Monday

December 26th
December 27th
December 28th
December 30th
Session 1
Session 3
Session 5
Session 7
9:30 AM
South Central L
vs.
Flora
W
86-53
Stats
9:30 AM
Pana
W
vs.
South Central
L
79-55
Stats
11:00 AM
Shelbyville L
vs.
Vandalia
W
66-55
Stats
11:00 AM
Maroa-Forsyth L
vs.
St. Elmo-Brownstown
W
57-53

Stats

11:00 AM
South Central
L
vs.
St. Elmo-Brownstown W
67-50

Stats
12:30 PM
Altamont W
vs.
Greenville
L
67-62
Stats
12:30
St. Anthony W
vs.
Greenville
L
62-50

Stats
12:30
Greenville W
vs.
Shelbyville
L
57-44

Stats

2:00 PM - 9th Place
Shelbyville W
vs.
South Central L
70-39

Stats

Session 2
Session 4
Session 6
3:30 PM
St. Anthony W
vs.
Shelbyville L
55-49
Stats
3:30 PM
Altamont W
vs.
Shelbyville
L
46-39
Stats
3:30 PM
Maroa-Forsyth W
vs.
South Central
L
56-36
Stats

3:30 PM - 7th Place
Maroa-Forsyth L
vs.
Vandalia W
51-49

Stats

5:00 PM
Pana
W
vs.
Maroa-Forsyth L
78-60

Stats
5:00 PM
St. Elmo-Brownstown L
vs.
Pana
W
86-54
Stats
5:00 PM
Vandalia L
vs.
Greenville
W
47-43

Stats

5:00 PM - 5th Place
St. Elmo/Brownstown L
vs.
Greenville W
64-31

Stats

6:30 PM
Flora W
vs.
St. Elmo-Brownstown L
78-45

Stats
6:30 PM
Flora
W
vs.
Maroa-Forsyth L
56-47

Stats
6:30 PM
Altamont
L
vs.
St. Anthony W
64-52

Stats

6:30 PM - 3rd Place
Altamont W
vs.
Pana L
86-73

Stats

8:00 PM
Vandalia L
vs.
Altamont
W
54-49
Stats
8:00 PM
Vandalia
L
vs.
St. Anthony W
66-50

Stats
8:00 PM
Flora
W
vs.
Pana L
67-50

Stats

8:00 PM - 1st Place
Championship

St. Anthony W
vs.
Flora L
55-48

Stats

All time tournament team and individual stats
(Updated 1/3/13)

1st Place
Championship
St. Anthony
2nd Place
Flora
3rd Place
Altamont
4th Place
Pana
5th Place
Greenville
6th Place
St. Elmo/Brownstown

7th Place

Vandalia

8th Place

Maroa-Forsyth
9th Place
Shelbyville
10th Place
South Central

 

ALL TOURNAMENT TEAM
CHEERLEADING COMPETITION
 Athlete
School
1st Place
Pana
Alex Hoelscher - MVP
St. Anthony
2nd Place
St. Elmo/Brownstown
Kyle Gibson
Pana
3rd Place
Vandalia
Levi Maxey
St. Elmo/Brownstown
Ethan Leib
Flora
Jonathan McLeod
Pana
Garrett Ziegler
Altamont
Colton Woolsey
Vandalia
Bryce Pearce
Flora
Neil Williams
St. Anthony
Austin Lawrence
Greenville
John Goeckner
St. Anthony

Back to main High school page


Back to main district page


Back to main Basketball page